تاثیر بیمار‌های قلبی عروقی بر دندان‌ها

0 0
 • تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۲۱
 • بازدید : 1068
امتیاز 5.00 تعداد رای 1

تاثیر بیمار‌های قلبی عروقی بر دندان‌ها

برخی از بیماری‌های قلبی-عروقی بر روی سلامت دهان و دندان افراد تاثیرگذاراند به طوری که ممکن است این بیماری ها بر روی نحوه‌ی درمان و نتایج آن تاثیر گذار باشند. اخیرا مطالعاتی در رابطه با ارتباط بین بیماری پریودنتال و ریسک انسداد شریان‌های قلبی و حمله قلبی انجام شده است. اما مطالعات کافی برای چرایی این ارتباط انجام نشده است. درمان بیماری‌های پریودنتال التهاب کلی بدن را کاهش می‌دهد. هر چند که شواهدی وجود ندارد که نشان دهد درمان بیماری پریودنتال روی بیماری قلبی و عروقی تاثیر می‌گذارد.

بیماری قلبی

برخی از بیماری‌های قلبی-عروقی بر روی سلامت دهان و دندان افراد تاثیرگذاراند به طوری که ممکن است این بیماری ها بر روی نحوه‌ی درمان و نتایج آن تاثیر گذار باشند. اخیرا مطالعاتی در رابطه با ارتباط بین بیماری پریودنتال و ریسک انسداد شریان‌های قلبی و حمله قلبی انجام شده است. اما مطالعات کافی برای چرایی این ارتباط انجام نشده است. درمان بیماری‌های پریودنتال التهاب کلی بدن را کاهش می‌دهد. هر چند که شواهدی وجود ندارد که نشان دهد درمان بیماری پریودنتال روی بیماری قلبی و عروقی تاثیر می‌گذارد.

اگر شما چنين شرايطي داريد، اطمينان يابيد دندانپزشکتان ليست به روزي از داروهايي که مصرف مي کنيد در اختيار دارد. اين ليست بايد شامل ويتامينها، آنتي اسيدها، قرصهاي گياهي و ديگر مکمل هاي مغذي باشد.

در اين ليست بايد نام دارو، دز آن و زمانهاي مصرف آن ذکر شده باشد. روي اين ليست تاريخ تهيه آن را نیز بگذاريد.

بيماري پريودنتال و شرايط قلبي-عروقي

با گذر زمان بيماري پريودنتال مي تواند، ريسک بيماري قلبي و حمله قلبی را افزايش دهد. مطالعاتي وجود دارند که نشان مي دهد احتمال ابتلا به بيماري پريودنتال در افرادي که انسداد شرائن دارند ولو آن که دهان و دندان سالمي داشته باشند، بيشتر است.

دو دليل ممکن براي اين ارتباط پیدا شده‌است. نخست اينکه باکتريهاي عامل ايجاد بيماري پريودنتال مي توانند مواد سمي را وارد جریان خون کرده و به ايجاد پلاکهاي چربي که موجب انسداد رگها مي شوند کمک نمايند. اين پلاک و رسوب ته نشين شده مي تواند منجر به مشکلاتي جدي از قبيل ايجاد لخته خون شود که منجر به بسته شدن جريان خون مي گردد.

دوم اينکه اين باکتري ها منجر به اين مي شوند که کبد سطح بالايي از پروتئين هاي خاصي داشته باشد که می‌توانند مجراهاي خوني را متورم سازند. تورم مجراهاي خوني در نهايت منجر به حمله قلبي يا سکته مي شود.

علائم بيماري لثه عبارتند از:

 • بوي بد دائمي
 • لثه هاي قرمز و متورم
 • لثه هايي که هنگام مسواک زدن خونريزي مي کنند
 • لثه هاي تحليل رفته
 • افتادن دندان
 • تغيير در روي هم قرار گرفتن دندانها هنگام جويدن

اگر اين علائم را داريد، فورا به دندانپزشک مراجعه نماييد.

بيماري قلبي و درمان دندان

افرادي که شرايط قلبي خاصي دارند، در معرض التهاب قلبی هستند. اين يک عفونت قلبي است که مي تواند زندگي فرد را تهديد نمايد. اين امر زماني اتفاق مي افتد که باکتري موجود در جريان خون به دريچه هاي قلب يا ديگر بافتهاي قلبي آسيب مي رساند.

اينگونه افراد قبل از انجام برخي از درمانهاي خاص دندانپزشکي ممکن است به مصرف آنتي بيوتيک نياز داشته باشند. اطمينان يابيد که دندانپزشکتان از شرايط شما اطلاع دارد.

مصرف آنتي بيوتيک پس از درمان دندانپزشکي در افرادي که سابقه بيماري قلبي دارند توصيه مي شود.

مصرف آنتي بيوتيک براي انجام موارد ذيل ضروري نيست:

 • تزريق بي حسي در بافتهاي غير عفوني
 • گرفتن عکس اشعه ايکس
 • نصب دندان مصنوعي
 • نصب وسايل ارتودنسي

حمله قلبي

يک حمله قلبي گاهي اوقات با احساس درد در قفسه سينه و گسترش آن به فک پاييني شروع مي شود. در مواقع ديگر درد در فک شروع شده و به بازو يا شانه‌ها کشيده مي شود.

شما تا 6 ماه بعد از حمله قلبي نبايد درمان دندانپزشکي انجام دهيد. دندانپزشکتان هنگام درمان شما بايد اکسيژن و نيتروگليسيرين در دسترس داشته باشد. دندانپزشک شما قبل از شروع درمانتان بايد با پزشکتان صحبت و مشورت نمايد.

برخي از داروهايي که شما مي خوريد، ممکن است روش درمان شما را تغيير نمايد. براي مثال، اگر داروهاي رقيق کننده خون مصرف مي کنيد خون شما سختتر لخته مي شود. ممکن است نياز باشد در يک دوره زماني قبل از درمان مصرف داروي رقيق کننده خون را متوقف کنيد. همچنين ممکن است قبل از انجام برخي درمانها از جمله جراحي لثه يا کشيدن دندان نياز به آزمايش خون نیز باشد.

فشار خون بالا

برخي از داروهاي فشار خون منجر به خشکي دهان مي شوند و حس چشايي را تغيير مي دهند. برخي ديگر از داروهاي فشار خون ممکن است در هنگام قرار گرفتن در پوزيشن روي يونيت دندانپزشکي منجر به فنت (گرفتن نفس) شوند.

تورم بيش از حد لثه ممکن است يکي از تاثيرات جانبي فشار خون بالا باشد. اين تاثير يک ماه بعد از شروع دارو آغاز مي شود. لثه هاي برخي از اينگونه افراد به حدي بزرگ مي شود که جويدن دشوار مي شود. در برخي از موارد، براي برداشتن بخشهاي اضافي لثه ممکن است به جراحي نياز شود.

اگر شما فشار خون بالا داريد ممکن است در هر جلسه دندانپزشک قبل از شروع درمان فشار خون شما را اندازه‌گیری نمايد. سپس در رابطه با امکان درمان تصميم‌گيري خواهد نمود. اين امر به موارد زير بستگي دارد:

 • فشار خون شما چقدر بالاست
 • فشار خونتان چطور کنترل مي شود
 • آيا بيماريهاي ديگري داريد يا خير

نخستين زمانيکه شما بعد از ابتلا به فشار خون به دندانپزشک مراجعه مي کنيد وي ممکن است دو تا سه بار فشار خون شما را بگيرد. با اين روش دندانپزشک متوجه واکنش شما با تغييرات درمان يا دارو خواهد شد.

اغلب افرادي که فشار خون بالا دارند مي توانند بطور ايمن داروهاي ضد استرس از جمله اکسيد نيتروژن يا ديازپام مصرف نمايند. همچنين تزريق داروي بي حسي براي آنان بي ضرر است. اگر در رابطه با اين موضوع نگران هستيد با پزشک يا دندانپزشکتان در اين زمينه صحبت نماييد.

بايپس سرخرگ کرونري (عمل باز قلب CABG )

تاثيري روي دهان و دندان ندارد

دو هفته اول بعد از عمل، نمي توانيد به مطب برويد زيرا هنگام نشستن روي يونيت احساس درد مي کنيد. اين يک تاثير جانبي اين جراحي است.

اگر چند هفته بعد از اين جراحي به درمان دندان نياز پيدا کرديد نيازي به مصرف آنتي بيوتيک نداريد. اگر اين عمل را انجام داده ايد، تا 6 ماه پس از آن جهت انجام درمان دندانپزشکي حتما با پزشک خود مشورت نماييد.

آنژين صدري

آنژين دردي است که در قفسه سينه شروع مي شود. گاهي اوقات اين درد به فک پاييني شما نيز انتقال مي يابد. برخي از افرادي که آنژين صدري دارند داروهايي مصرف مي کنند که بلاکرهاي کانال کلسيم ناميده مي شوند. اين داروها مي توانند منجر به رشد بيش از حد لثه شوند. اين امر يکماه بعد از شروع مصرف دارو آغاز مي شود. لثه هاي برخي از اينگونه افراد به حدي بزرگ مي شود که جويدن دشوار مي شود. در برخي از موارد، براي برداشتن بخشهاي اضافي لثه ممکن است به جراحي نياز شود.

دندانپزشک شما بايد در مطب اکسيژن و نيتروژن اکسايد در دسترس داشته باشد.

استرس مي تواند آنژين صدري شما را تشديد نمايد. اگر استرس داريد، با دندانپزشک خود در اين زمينه صحبت نماييد.

کلسترول بالا

اين گونه افراد چربي زيادي در خونشان دارند. کلسترول بالا تاثيري روي دهان و دندان ندارد.

برخي از داروهايي که براي اينگونه بيماران مصرف مي شوند، ممکن است در هنگام بلند شدن از روي صندلي در بيمار احساس فنت ايجاد کنند. کلسترول بالا شما را در معرض ريسک سفت شدن شرائن قرار مي دهد که ميتواند منجر به حمله قلبي شود. دندانپزشکتان بايد از شرايط شما اطلاعات کافي داشته باشد.

سکته

 سکته تاثيرات بلند مدتي ممکن است داشته باشد از جمله:

* فلجی

* دشواري در صحبت کردن و بلعيدن

* افزايش يا کاهش حساسيت نسبت به درد

* دو بيني

* ضعيف شدن حافظه

* تغييرات شخصيتي (افسردگي، اضطراب)

در برخي از افراد، در اثر سکته يک سمت بدن بيحس مي شود. اگر چنين اتفاقي رخ داد، براي مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به کمک يک فرد ديگر نياز خواهد بود. براي اينگونه افراد مسواکهاي ويژه اي نيز تعبيه شده اند.

اگر زبان يا صورت شما بيحس شد، شما قادر نيستيد دهان خود را آب بکشيد. قدرت جويدنتان تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. در اينصورت براي سالم نگهداشتن دهانتان از ژل فلورايد يا مکملهاي بزاق استفاده کنيد.

اگر داروهاي رقيق کننده خون مصرف مي کنيد به دندانپزشک خود اطلاع دهيد. اغلب انجام درمانهاي دندانپزشکي ايمن است. يک کپي از آزمايشات خوني که داريد به دندانپزشک خود بدهيد.

باتري قلب

تاثير ويژه اي روي دهان و دندان ندارد.

اگر باتري قلب داريد، بايد مطمئن شويد تداخلي بين اين وسيله و وسايل اکترومغناطيسي موجود در مطب وجود ندارد. برخي از وسايل خاص ممکن است روي عملکرد باتري قلب شما تاثير گذارند. اگر احتمال تداخلي وجود دارد دندانپزشکتان بايد ملاحظات لازم را در نظر بگيرد.

منبع:
امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

نظر دهید

گزارش