علل بوی بد دهان و درمان آن‌ها

0 0
  • تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۲۱
  • بازدید : 1391
امتیاز 3.25 تعداد رای 2

علل بوی بد دهان و درمان آن‌ها

بوي بد دهان یک امر ناخوشایند است که می‌تواند تعاملات روزمره ما را تحت تاثیر قرار دهد. اين امر تنفس بدبو نيز ناميده مي شود. اين بوي بد بسته به علت وجود آن مي تواند گاه به گاه یا برای مدتی بلند رخ دهد.

ميليونها باکتري در دهان بویژه در پشت زبان زندگي مي کنند. در بسياري از مواقع اين باکتريها عامل اوليه بوي بد دهان هستند.

بوی بد دهان

بوي بد دهان چيست؟

بوي بد دهان یک امر ناخوشایند است که می‌تواند تعاملات روزمره ما را تحت تاثیر قرار دهد. اين امر تنفس بدبو نيز ناميده مي شود. اين بوي بد بسته به علت وجود آن مي تواند گاه به گاه یا برای مدتی بلند رخ دهد. ميليونها باکتري در دهان بویژه در پشت زبان زندگي مي کنند. در بسياري از مواقع اين باکتريها عامل اوليه بوي بد دهان هستند.

رطوبت و گرمی دهان براي رشد اين باکتري ها شرایط ايده آلی است. اغلب بوي بد دهان بدليل وجود چيزی داخل دهان و حلق است. برخي از انواع بوهاي بد نسبتا عادی در نظر گرفته مي شوند. آنها اغلب نگراني در مورد سلامت فرد را ايجاد نمي کنند.

يکي از اين انواع بوی بد دهان در اول صبح است. اين امر بدليل بروز تغييرات آنزیم‌ها در دهانتان در هنگام خواب رخ مي دهد. در طول روز، بزاق مواد غذايي داخل دهان را مي شويد. اما بدن در طول شب بزاق کمتري توليد مي کند. دهان شما خشک مي شود و سلولهاي مرده به زبان شما و داخل گونه هايتان مي چسبند. زمانيکه باکتري از اين سلولها براي غذا استفاده مي کند، بوي بدي توليد مي شود.

علاوه بر اين بوي بد مي تواند به دلايل ذيل رخ دهد:

بهداشت ضعيف دهان و دندان- مسواک زدن و نخ کشيدن غير منظم يا ناصحيح، به ذرات غذا اين امکان را مي دهد که بين دندانهاي شما بمانند و فاسد شوند. بهداشت ضعيف دهان و دندان در نهايت منجر به بيماري لثه مي شود که مي تواند منجر به بوي بد دهان گردد.

عفونت در دهان- عفونت مي تواند بدليل پوسيدگي يا بيماري لثه رخ دهد

عفونت مجراهاي تنفسي- سرماخوردگي، سينوس يا عفونت ريه

منابع خارجي- سير، پياز، قهوه، کشيدن سيگار، جويدن تنباکو. سيگار کشيدن و نوشيدن قهوه، چاي و الکل مي تواند منجر به تغيير رنگ دندانها نيز گردد.

خشکي دهان- خشکي دهان بدليل مشکلات غدد بزاقي، مصرف برخي داروها يا تنفس از راه دهان رخ مي دهد. تعداد بي شماري از داروهايي که تجويز مي شوند مي توانند منجر به خشکي دهان گردند.

بيماري- ديابت، بيماري کبد، مشکل کليوي، بيماري روده، سينوس، رفلکس معده و ...

بيماري هاي رواني- برخي از افراد ممکن است تصور کنند دهانشان بو مي دهد اما در واقع چنين نباشد. اين امر بدليل تصورات اشتباه رواني فرد است

علائم

شما ممکن است همواره متوجه بوي بد دهانتان نشويد. زيرا سلولهاي شناسايي بو در بيني شما در نهايت به بو عادت کرده‌اند. اما افراد ديگر متوجه اين موضوع مي شوند و در زمان صحبت کردن با شما از شما فاصله مي گيرند.

ديگر علائم بوي بد به دليل ايجاد اين بو بستگي دارد:

عفونت در دهان- اين علائم بسته به نوع عفونت مي تواند شامل موارد زير باشد:

لثه هاي قرمز يا متورم که ممکن است به سادگي خونريزي کنند، بويژه بعد از مسواک زدن يا استفاده از نخ دندان

تاول هاي باز روي زبان و لثه ها

عفونت مجراهاي تنفسي- علائم ممکن است شامل:

تورم گلو

تورم غدد لنفاوي در گردن

گرفتگي بيني

آبريزش بيني زرد يا سبز

سرفه همراه با خلط

خشکي دهان- علائم ممکن است شامل:

تب، دشواري در بلعيدن غذاهاي خشک، دشواري در صحبت کردن طولاني مدت، سوختن دهان

تعداد غيرمعمول و بالاي پوسيدگي در دهان

خشکي چشمها

بيماريها- علائم بيماريهاي کبد، کليه و ديابت

تشخيص

يک دندانپزشک طي يک ويزيت دندانپزشکي ممکن است متوجه بوي بد دهان شما شود. گاهي اوقات نوع بو ممکن است بيماري را نشان دهد.

براي مثال بوي ميوه اي ممکن است نماد ديابت کنترل نشده باشد. يک بوي ادرار مانند ، بويژه در افرادي که ريسک بالاي بيماري کليه دارند، مي توانند نشان دهنده بيماري کليوي باشد.

دندانپزشک شما براي کشف علت تاريخچه پزشکي شما را بررسي خواهد نمود. دندانپزشک همچنين در رابطه با رژيم غذايي شما،

عادات فردي (سيگار کشيدن و جويدن تنباکو)؛ و هر معلائم ديگري از شما پرسش خواهد کرد.

دندانپزشک شما دندانها، لثه، دهان و غدد بزاقي تان را بررسي خواهد نمود. او بررسي خواهد کرد که تنفس شما از چه طريقي انجام مي شود. همچنين ممکن است براي درک علت شما را به پزشک يا متخصص لثه ارجاع دهد.

اگر مضنون به عفونت ريه، ديابت، بيماري کليه يا بيماري کبد هستيد بايد ازمايشات تشخيصي انجام دهيد. همچنين ممکن است آزمايش خون، آزمايش ادرار، و عکس اشعه ايکس انجام شود.

دوره مورد انتظار

اينکه بوي بد دهان تا چه زماني طول مي کشد به دليل آن بستگي دارد. براي مثال، زمانيکه علت بهداشت ضعيف دهان و دندان باشد، با بهداشت صحيح دهان شما خوشبو خواهد شد. بيماري لثه و آبسه دنداني نيز از عللي هستند که به محض رفع و درمان آنها مشکل حل مي شود. بوي بدي که بدليل سينوس هاي مزمن رخ داده است ممکن است برگردد. بوي بدي که بدليل بيماري رخ مي دهد ممکن است يک مشکل بلند مدت باشد که اغلب با مراقبتهاي صحيح پزشکي کنترل مي شود.

پيشگيري

بوي بدي که بدليل مشکلات دنداني رخ ميدهد بسادگي قابل پيشگيري است. دندانها، زبان و لثه تان را بعد از هر وعده غذايي مسواک بزنيد و هر روز از نخ دندان استفاده کنيد

اين امر فاکتورمهمي در پيشگيري از بوي بد دهان در اثر مشکلات دهاني است در صورت توصيه دندانپزشکتان، دهان را با يک دهانشويه مناسب بشوييد. براي بررسي و معاينه دهان و دندان بطور منظم به دندانپزشک مراجعه نماييد (حداقل دو بار در سال) شما همچنين مي توانيد با نوشيدن مقدار کافي آب در طول روز به بدنتان در توليد بزاق کمک نماييد.

آب کشيدن دهان با نيز آب ذرات غذايي موجود در دهان را خارج مي کند. جويدن آدامسهاي بدون قند مي تواند به خوشبو نگهداشتن دهان شما و پيشگيري از شکل گيري پلاک کمک نمايد. اما توجه داشته باشيد که مصرف بيش از حد آدامس بدون قند نيز ممکن است تاثيراتي جانبي داشته باشد. اين تاثيرات جانبي ممکن است شامل اسهال و يا نفخ معده باشند.

درمان

درمان بوي بد دهان به دليل آن بستگي دارد.

چه زماني به متخصص مراجعه کنيم؟

اگر بوي بد دهان شما همراه با از دست دادن دندانها يا درد، و يا تورم لثه ها و خونريزي آنهاست به دندانپزشک مراجعه نماييد.

همچنين اگر بوي بد دهان همراه با يکي از علائم زير در شما وجود دارد به پزشک مراجعه نماييد:

تب

گلودرد

آبريزش بيني

سرفه همراه با خلط

حتي در صورتيکه هيچ يک از اين علائم را نداشتيد اما بوي بد دهانتان با وجود رعايت رژيم غذايي مناسب و بهداشت مناسب دهان و دندان ادامه يافت به دکتر يا دندانپزشک مراجعه نماييد. گاهي اوقات بوي بد مي تواند علائمي از يک شرايط خاص پزشکي باشد. اگر شما ديابت، رفلکس معده، بيماري کبد يا کليوي داريد از پزشک خود بخواهيد چگونگي بوي بد دهان در اين شرايط را براي شما شرح دهد.

بهبودي

اگر شما برنامه پزشک يا دندانپزشک خود را دنبال نماييد اين مشکل رفع خواهد شد. خبر خوب براي افرادي که همواره مبتلا به اين موضوع هستند اين است که از طرقي مي توانند اين موضوع را تحت کنترل در آورده و مديريت کنند. با اجراي 5 گام زير مي توانيد از بوي بد دهان خلاص شده و اعتماد به نفس بيشتري يابيد.

استفاده از مسواک و نخ دندان بطور منظم

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نخستين گام مبارزه با بوي بد دهان است. اين اقدامات ساده از طريق پاک کردن ذرات ريز غذا که تجميع شده و ايجاد باکتري مي کنند به شما در کنترل باکتري هاي دهانتان کمک مينمايد. توصيه مي شود حداقل دوبار در روز مسواک زده و يکبار در روز از نخ دندان استفاده نماييد.

دهان خود را با دهانشويه بشوييد

شستشو با يک دهانشويه ي آنتي باکتريال دومين گام براي مبارزه با بوي بد دهان است. دهانشويه هاي آنتي باکتريال باکتري ها را قبل از آنکه فرصتي براي انباشته شدن داشته باشند مي کشند و بطور همزمان دهان را خوشبو مي کنند.

زبان خود را تميز کرده يا مسواک کنيد

علاوه بر اينکه باکتري ها در اطراف خط لثه تجمع مي يابند، ممکن است روي زبان نيز پنهان شوند. استفاده از يک شستشو دهنده ي زبان يا حتي مسواکتان مقدار زيادي از باکتري هاي عامل بوي بد را از بين خواهد برد.

مسواک خود را تعويض کنيد

مسواک شما محل ديگري است که باکتري ها در آن جمع مي شوند. به همين دليل است که وصيه مي شود هر سه ماه يکبار مسواک خود را عوض کنيد. با يک مسواک جديد شما مي توانيد اطمينان يابيد که دندانتان با مسواکي عاري از باکتري تميز مي شود.

آب بنوشيد

آنچه شما مي نوشيد تاثير زيادي روي سلامت دهان و دندانتان دارد. نوشيدني هاي شکري يا اسيدي مي توانند آسيب رسان باشند، زمانيکه در طول روز آب مي نوشيد ايجاد باکتري را کنترل مي کنيد و ذارت غذايي که در دهانتان باقي مانده شسته ميشود.

منبع:
امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

نظر دهید

گزارش